*Artykuł dotyczy podróżowania międzykontynentalnego i wyklucza tanie linie lotnicze, większość treści będzie uniwersalnych, jednak prosimy o wzięcie tego pod uwagę.
Lubię latać wygodnie. Po prostu lubię. Lubie mieć 100 filmów do wyboru, lubię mieć pełną szklankę alkoholu na lodzie po wciśnięciu magicznego guziczka. Lubię kiedy moje łokcie nie stykają się z łokciem sąsiada oraz kiedy miejsce na moje nogi nie jest rozmiarów mojego buta. Tak. Wiem co masz już w głowie. ” ILE TO MUSI KOSZTOWAĆ!”. i tu mój drogi czytelniku- zdziwię Cię! Wcale nie tak dużo jakby mogło się wydawać. Biorąc pod uwagę, że większość moich lotów to loty długodystansowe i międzykontynentalne, moje konto bankowe ma się bardzo dobrze.
Każdy ma inne standardy. Dla mnie w sytuacjach kiedy mój lot trwa ponad 24h, ważne jest bym miała 1-2 przesiadki, ale nie dłuższe niż 3h ( czas by rozprostować nogi, na toaletę, zmianę bielizny, zakupy). Kolejnym dla mnie ważnym punktem jest wyżywienie, alkohol ( czuję ten szyderczy śmiech) i ilość bagażu (30 kg + bagaż podręczny to dla mnie podstawa, w sytuacjach kiedy wylatuje na 3-5 miesięcy).
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zarezerwować najtańszy możliwy bilet.
Wypróbuj połączenie VPN i porównaj ceny
Czasami zdarza się, że cena lotów różni się w wybranych krajach, na przykład połączenia Polskich Linii Lotniczych Lot są tańsze w Polsce, niż na tej samej stronie przeglądanej w USA. Warto porównać ceny z innych krajów wykorzystując VPN.
Co to jest VPN? VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, ukrywa Twój adres IP i lokalizację poprzez wybór serwera zlokalizowanego w innym kraju lub nawet na innym kontynencie. W ten sposób możesz wejść na strony linii lotniczych tak, jakbyś znajdował się w innym kraju. Pisząc prostym językiem: oszukujesz komputer i lokalizację, by sprawdzić czy cena danego lotu jest taka sama dla Amerykanina i Polaka
USUŃ PLIKI COOKIE
Mnie ciasteczka doprowadzają do palpitacji serca. Wystarczy, że obejrzę raz stojak na hamak, i za pół godziny na każdej stronie pojawiają mi się setki stojaków na hamak. Każdy z Nas jest szpiegowany, tylko mało kto jest tego świadomy. Wszystkie uprawnienia przyznane aplikacjom do przeglądania zawartości telefonu komórkowego, do czytania rozmów i wiadomości tekstowych przechowywanych na serwerach służą do generowania profilu o tym, kim jesteś. Czy lubisz pudle, w jak wysokich szpilkach chodzisz i czy wieczorami oglądasz pornole. Internet wie o Tobie wszystko. Tak samo jest w przypadku cen lotów, które skrupulatnie podbijane są, gdy często interesujesz się jakimś kierunkiem. Wystarczy jednak skorzystać z innego połączenia, otworzyć przeglądarkę w trybie incognito lub trochę odczekać, by taka cena spadła z powrotem.
ZBIERAJ MILE
O milach mogłabym pisać do jutra, dlatego też napiszę o tym niebawem osobny post. Dziś szybkie wprowadzenie.
Nie wszyscy na Świecie, po mimo, że pracują w tym samym sektorze gospodarki, żyją jak filmowy Kargul i Pawlak. Część z linii lotniczych dostrzegła korzyść we współpracy, a nie tylko rywalizacji. Wspólne planowanie rozkładu lotów, redukcja kosztów, zniżki i promocje w ramach programów lojalnościowych – to wszystko spowodowało, że obecnie na świecie mamy kilka dużych sojuszy lotniczych, z których największe to: Star Alliance, SkyTeam oraz Oneworld. Ja należę do każdego z nich. Założenie konta nic nie kosztuje, a daje wiele korzyści.
W Polsce najpopularniejszym programem milowym jest Miles&More, który należy do sojuszu Star Alliance. W jego skład wchodzi między innymi LOT. Skupmy się więc na tym programie.
Zarejestruj się w programie Miles&More
Zebrane mile możesz użyć do opłacenia wynajmu samochodu w partnerskich firmach, a nawet noclegu w danej sieci hotelowej. Możesz je także wymienić na podniesienie standardu swojej podróży. I najważniejsze: za zebrane mile możesz dokonać „zakupu” biletu lotniczego.
A teraz UWAGA! Mile zbieramy nie tylko latając, a (pełna rozpiska partnerów https://www.miles-and-more.com/pl/pl/program/partners.html), robiąc zakupy, a nawet używając kart kredytowych. W Polsce mamy obecnie dwóch partnerów Miles&More, dzięki którym możesz zbierać mile premiowe. Są nimi mBank oraz Diners Club.
UŻYJ ZASADY 24 GODZIN
Po dokonaniu rezerwacji sprawdź następnego ranka, czy cena biletu lotniczego spadła. Jeśli tak, zadzwoń do linii lotniczej, aby anulować lot, często w ciągu 24 godzin po zakupie możesz dokonać zmiany rezerwacji bez dodatkowych opłat – nawet jeśli wybrałeś najtańszą taryfę, która zazwyczaj nie pozwala na dokonywanie zmian.
ZAREJESTRUJ SIĘ, aby otrzymywać powiadomienia e-mail ulubionych linii lotniczych
Jak wiadomo, ceny lotów stale rosną i spadają, ale sprawdzanie ich każdego dnia może przerodzić się w koszmar. Na szczęście wiele wyszukiwarek lub aplikacji oferuje możliwość wysłania ostrzeżenia, gdy cena wybranego lotu spadnie. Wybierasz lot i kilka dat, aktywujesz usługę alertów, a jeśli ceny spadną, zostaniesz powiadomiony, abyś mógł dokonać zakupu.
ŁĄCZ LINIE LOTNICZE
Bardzo często, kiedy wiem, że mój budżet jest ważniejszy niż wygoda, łączę linie lotnicze. Co to oznacza? Ostatnim razem leciałam do Australii. Poleciałam przez Singapur zostając tam dwa dni, a na trasie Singapur- Cairns, wybrałam tanią linię SilkAir, która również należała do mojego sojuszu lotniczego. Elastyczność to podstawa taniego latania ! im mniej precyzyjny termin, czy kierunek podróży, tym większa szansa na dobrą cenę. Czasem przesunięcie wyjazdu o 2 dni, lub jednodniowy postój, może zmniejszyć koszt o połowę. Tanie linie lotnicze to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na lotach, w moim przypadku do 6h max – ale tylko wtedy, gdy jesteś przygotowany na poświęcenie odrobiny wygody. Będziesz mieć mało miejsca i możliwe, że będziesz musiał wcisnąć się na środkową część ciasnego rzędu, ponieważ jeśli szukasz lepszych przywilejów, tanie linie lotnicze mogą Cię zaskoczyć z powodu nieoczekiwanych opłat.
NO DOBRZE. PRZYSWOILIŚMY PODSTAWOWE ZASADY, BY DELIKATNIE ” OSZUKAĆ” SYSTEM. TERAZ PYTANIE ” GDZIE TYCH LOTÓW SZUKAĆ?”.
AZUON, COŚ CO ZMIENI TWOJE ŻYCIE.
Azuon to potężne narzędzie. Jest to aplikacja okienkową ( design prawie jak za czasów pasjansa na windowsie w podstawówce) – którą możemy zainstalować w systemie Windows (można również zainstalować na systemach Linux i Mac z wykorzystaniem narzędzia Wine), lub na telefonie z Androidem. Aplikacja jest płatna, koszt to około 9€ za 3 miesięczną subskrypcję lub 19€ za 12 miesięcy. Cena zależy od kursu dolara.
NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE PROGRAMU
– wyszukiwanie cen w tanich liniach
– wyszukiwanie połączeń z przesiadką (wg. zadanych parametrów)
– wyszukiwanie tras wieloodcinkowych
– możliwość szukania połączeń dla kilku lotnisk wylotu i lotnisk docelowych
– historia cen dla danego połączenia
– obsługa ponad 30 linii lotniczych i setek lotnisk
– duża możliwość konfiguracji i ustalenia parametrów podróży
– i inne: polska wersja językowe, polska waluta, bezpośrednie przekierowanie na stronę linii lotniczej w celu zakupu biletu itd…
Przydatne linki:
Strona główna programu: KLIK
Pomoc dla programu: KLIK
Aktualności: KLIK
KAYAK
Jeśli potrzebujesz czegoś na szybko, ale masz trochę czasu na zabawę, polecam wyszukiwarkę https://www.kayak.pl/. Najlepszą i najciekawszą opcją jest “Wszędzie” z której korzystam przy każdej mojej wyprawie. Określam czas, jako miejsce wylotu wpisuję Warszawę, a miejsce przylotu „Cały Świat”. Gdyż cały świat stoi otworem. Wystarczy się spakować…
w tej zakładce, bo przecież emocje trzeba dawkować, znajduje się opcja EXPLORE, gdzie odnajdziemy takie wartości jak: czas lotu, budżet, ilość przesiadek i termin, które można zobaczyć NA MAPIE. Dodatkowo każdemu kierunkowi przypisane są aktywności, którymi cechuje się dany region.
TIP: jeśli planujesz dłuższą wyprawę skorzystaj z opcji “Multi-city”, która pozwala na wyszukanie lotów pomiędzy większą ilością miast, np. Gdańsk – Kopenhaga – Sztokholm – Warszawa. rok temu podczas podróży po Australii zaoszczędziłam 600AUD !!!
SKYSCANNER
Podobną aplikacją jest stary, dobry skyscanner, którego używam w sytuacjach ” na szybko”. Bardzo często mam otwarte na raz dwie przeglądarki, bo ten sam lot potrafi kosztować kilkadziesiąt złotych mniej. Warto pamiętać by na sam koniec, kiedy przechodzimy już do płatności za bilet w takich wyszukiwarkach, wejść bezpośrednio na stronę PRZEWOŹNIKA, bo może okazać się, że dodatkowe opłaty, które nalicza sobie pośrednik, będą dużo wyższe niż zakup biletu stronie linii lotniczej.
- posiada opcję “Wszędzie”
- wyszukuje loty z przesiadkami (można ustawić: bezpośrednio, maksymalnie 1 przesiadkę, więcej niż 1 przesiadka)
- możliwość ustawienia miesiąca lub opcji “Najtańszy miesiąc”, która wyświetli ceny w miesiącu w którym są najtańsze ceny do danej lokalizacji
- możliwość wyświetlenia wyników w postaci mapy
- możemy skorzystać z opcji “Uwzględnij pobliskie lotniska”, która wyszukuje również lotniska z okolicy
- opcja “Multi-city”
- opcja alertów cenowych dla podanych tras
- można ustawić kraj np. Włochy, w takim wypadku dochodzi kolejny krok z listą miast (posortowanych po najniższej cenie), i dopiero po wyborze mamy możliwość wyświetlenia listy
- możliwość określenia godzin odlotu oraz przylotu (ich zakresu)
- możliwość określenia czasu podróży
Kiedy mamy już w jednym palcu wszystkie triki jak i narzędzia, którymi mamy się posługiwać, zostaje nam ostatnia kwestia.
KIEDY SZUKAĆ TANICH BILETÓW LOTNICZYCH?
1.Najtańsze bilety na loty rejsowe znajdziecie z reguły na ok. 2 miesiące przed podróżą.
2. Znajdźcie najtańszy dzień na wylot – jeśli termin Waszego wyjazdu jest elastyczny, to ustawiajcie elastyczne daty lub korzystajcie z podglądu cen dla całego miesiąca, żeby zidentyfikować dni, w których loty są najtańsze.
3. Okres noworoczny I WAKACJE to nie najtańszy czas na podróżowanie – tego wasz portfel nie polubi.
4. Można też korzystać z facebookowych fanpagów:
- www.facebook.com/krakolot – wyszukujący tanie loty z Krakowa,
- www.facebook.com/wroclot – wyszukujący tanie loty z Wrocławia,
- www.facebook.com/silesiair – wyszukujący tanie loty z Katowic (myślę, że istnieją odpowiedniki dla każdego miasta),
- www.facebook.com/lastminuter – wyszukujący ciekawe oferty typu last-minute.
A teraz najważniejsza rzecz, którą po prostu musisz znaleźć w sobie.
Odwaga i chęć.
TO CO? GDZIE LECISZ NASTĘPNYM RAZEM?
Brak komentarzy